AHHKZZ_0043_fabrik_001

 

Kompletní kartalog filtrů B+W v češtině si můžete stáhnout zde >>>

Tabulku vlastností jednotlivých filtrů si můžete stáhnout zde >>>

Filtry B+W začali vyrábět obchodní partneři Biermann a Weber v Berlíně v roce 1947. Pozdější sloučení s firmou Optische Werke Jos. Schneider umožnilo rozšířit nabídku o speciální filtry pro vědecké a technologické použití, vylepšit vícenásobné antireflexní (MC) a ochranné (MRC) ovrstvení filtrů.

To učinilo ze značky B+W předního světového výrobce kvalitních filtrů, jejichž optické vlastnosti umožňují jejich použití na těch nejlepších objektivech.
B+W byly první filtry na světě, které používaly technologii vícenásobného ovrstvení s ochranou povrchu  (Multiple Resistant Coating) proti vodě a poškrábání v kombinaci s excelentní redukcí nežádoucích reflexů. Tyto vrstvy dodnes žádný jiný výrobce nepřekonal a firma Schneider už přišla s novinkou – MRCnano vrstvami. Jsou téměř nepřilnavé a filtry B+W se díky nim snadno čistí. Je skoro nemožné na nich udělat otisk prstu. Fitry tak získávají „samočistící“ efekt.
B+W zásadně používá kvalitní optické sklo německé sklárny Schott, které zaručuje optimální kvalitu a splňuje nejpřísnější optické parametry.
Objímka filtrů B+W je vyrobena z mosazi, která je měkká a nedochází tak k „zakousnutí“ filtru do závitu objektivu. Sklo v objímce skvěle sedí a tak je minimalizována možnost rozbití filtru při menších nárazech. Povrch objímky je hloubkově eloxován a nedochází tak k jeho odírání jako u lakovaných objímek. Inovovaná objímka F-Pro je designovaná pro použití s objektivy až 24mm pro 35mm políčko bez vinětace (v závislosti na konstrukci objektivu). Pro ještě širší objektivy byly určeny objímky SLIM, které byly např. u polarizačních filtrů Kaesemann jen 5mm tenké.

Schneider_1Novinka roku 2008 – XS-PRO DIGITAL – speciální nízká objímka pro širokoúhlé objektivy s předním závitem. Firma Schneider stále nedoporučuje “vrstvení” několika filtrů, které zhoršuje kresbu objektivu, a proto tato objímka slouží zejména k upevnění standardních krytek na filtr. Filtr je jedinečný v tom, že na rozdíl od ostatních značek zachovává sklo silné 1,3mm, tedy stejné, jako v běžných filtrech F-PRO. Výrazně se tedy snižuje možnost prasknutí skla při nárazu filtru.
Momentálně jsou ve výrobě filtry UV 010 MRCnano a 007 MRCnano. Polarizační cirkulární Kaesemann MRCnano v této objímce je nejnižším filtrem s předním závitem na světě.

Pro nejširší objektivy B+W vyrábí předsazené filtry. 
Zatímco běžné objímky filtrů mají přibližně stejný vnější průměr jako je průměr závitu na objektivu, je přední část objímky předsazených filtrů předimenzována k poměru k závitu a filtr má mnohem větší sklo. Výhodou je více „prostoru“, takže okrajové paprsky dopadají z venku pod vyšším, šikmým a širším odrazovým  úhlem a na obrázku se v rozích nevyskytuje vinětace.
Pro extrémně širokoúhlé objektivy, obzvláště velkoformátové objektivy s velkým zobrazovacím kruhem, jako jsou Schneider objektivy s označením XL, které mají zobrazovací úhel 110° nebo dokonce 120°, jsou tyto objímky absolutní nezbytností. Jelikož širokoúhlé objektivy mají z fyzikálních důvodů nevyhnutelný pokles ostrosti směrem k okrajům, byla by zde vinětace ještě výraznější. Tyto filtry se vyrábějí na objednávku, v případě zájmu prosím piště na info@obscura.cz.